"Aby Pan Jezus nasze nieraz poplątane życie brał w swoje Boskie ręce" - o sile czotki modlitewnej
Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem.
W obecnych czasach nietrudno zgubić się w szumie, hałasie, natłoku bodźców, informacji. Trudniej za to znaleźć miejsce na wyciszenie, kontemplację, na bycie tu i teraz. Na to, żeby usłyszeć, zrozumieć, poczuć. Niezwykłą pomoc w odkryciu duchowego spokoju niosą modlitwa Jezusowa i służąca do jej odmawiania czotka. Jak z nich korzystać? I dlaczego jest to modlitwa na miarę naszych czasów?
Odnajdź głębię
Czym w ogóle jest modlitwa Jezusowa? Zwana również modlitwą serca lub modlitwą nieustanną to praktyka przeplatająca prostą, powtarzalną formułę zaczerpniętą z Biblii z głębią duchowego spotkania. To chrześcijańska wielowiekowa odpowiedź na poszukiwanie przez współczesnego człowieka form ascezy i medytacji, tak popularnych na Wschodzie.
Modlitwa Jezusowa łączy w sobie jednocześnie wielką głębię i prostotę – tak o swoim doświadczeniu opowiada siostra Paulina Kaczmarek, klaryska, która zajmuje się m.in. tworzeniem czotek. Dla mnie jest doświadczeniem bardzo porządkującym moje życie – stawia w centrum Chrystusa.
Modlitwa Jezusowa dla każdego
Jak odmawiać modlitwę serca? Sama modlitwa składa się z powtarzalnej, ukształtowanej na przestrzeni wieków, ale prostej formuły: Panie Jezu Chryste, Synu Boga Żywego, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem. Słowa te bezpośrednio nawiązują do fragmentów Nowego Testamentu: Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną oraz Boże, miej litość dla mnie, grzesznika.
Nieustanne powtarzanie tych samych słów z miłością i oddaniem przynosi wyciszenie, ukojenie, a w efekcie pozwala doznać stanu trwania w pokoju. To także sposób na zaproszenie Jezusa do naszej zabieganej codzienności. Kiedy nie ma już czas i sił na przeżycie Eucharystii, ta prosta modlitwa otwiera nasze serce na Boże działanie.
Teolodzy zwracają uwagę na wyjątkową trwałość tej modlitwy, która nie tyle się kończy, co przybiera inną formę. O. Jerzy Szyran w swojej książce Traktat o modlitwie Jezusowej (często podkreśla fakt, że: Modlitwa ta wprowadza człowieka w oratio continua: pomimo skończenia się słów, modlitwa trwa nieprzerwanie w umyśle i sercu, w których wciąż rozbrzmiewa imię Jezus. W ten sposób człowiek w każdej chwili swego życia pozostaje w Bożej obecności, nie tracąc ani chwili, która byłaby bez Boga. Na tym właśnie polega doniosłość tej modlitwy, że ona nigdy się nie kończy, lecz zmienia jedynie swoją formę z werbalnej na modlitwę serca i trwania przed Bogiem.
Czotka jako droga modlitwy
O sile czotki modlitewnej i modlitwy Jezusowej przekonały się siostry klaryski ze Skaryszewa, które wiele godzin spędzają na tworzeniu takich czotek. Siostra Paulina lubi zauważać, że: Już samo przygotowanie czotki, splatanie sznurków w określony sposób, jest modlitwą. Siostry dostrzegają także wymowną symbolikę – węzły czotki są podobne do węzłów, które nieraz krępują nas w życiu. Wzięcie czotki do ręki jest zaproszeniem, aby Pan Jezus nasze nieraz poplątane życie brał w swoje Boskie ręce i okazywał nam miłosierdzie.
Jak zaczęła się przygoda siostry Pauliny z czotkami? Jak sama mówi: Zaczęłam się interesować modlitwą Jezusową jeszcze przed wstąpieniem do klasztoru, kiedy gwardianem w Sanoku (stąd pochodzę) był o. Stanisław Glista. Myślę że jemu jako pierwszemu udało się zaszczepić we mnie zainteresowanie tą modlitwą, a także miłość do ikon. Zresztą, odkąd pamiętam, zawsze trochę pociągała mnie duchowość chrześcijańskiego Wschodu. Podobały mi się też różańce plecione i kiedyś wreszcie miałam okazję nauczyć się prawosławnego sposobu plecenia różańców. I tak zaczęłyśmy we wspólnocie: najpierw plecione katolickie różańce, a następnie już rzeczywiste czotki (zwane też komboskionami) - czasem nawet na 100 paciorków - z charakterystycznym dzyndzlem zwanym "cicit". Bardzo lubię te „cicity”, bo są jak frędzle z płaszcza Pana Jezusa żeby się ich chwycić.
Jeśli chcesz zgłębić tajemnicę tej modlitwy, zaprosić spokój, miłość, a przede wszystkim Jezusa do swojego serca, to tu możesz kupić czotki wyplatane przez klaryski ze Skaryszewa: kliknij TUTAJ.
A jeśli potrzeba Ci szerszej wiedzy o modlitwie Jezusowej, chcesz zrozumieć, dlaczego jest to modlitwa naszych czasów, sięgnij po książkę o. Szyrana Traktat o modlitwie Jezusowej (w pakiecie z czotką TANIEJ!): kliknij TUTAJ.