Spotkanie autorskie z australijską teolog Tracey Rowland
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z australijską teolog prof. Tracey Rowland.
4 grudnia o godzinie 19:30 w Księgarni Franciszkańskiej w Krakowie gościć będziemy zagraniczną autorkę kolejnej książki z franciszkańskiej serii Sapientia+. Głównym tematem spotkania będą nurty współczesnej teologii. Spotkanie poprowadzi ks. prof. Robert Woźniak. Podczas spotkania swoją premierę będzie miała książka autorstwa Rowland „Nurty współczesnej teologii. Anatomia sporu” (ZOBACZ). Zachęcamy do uczestnictwa w spotkaniu szczególnie wszystkich tych, którym nie są obojętne tematy związane z Soborem Watykańskim II.
Sobór Watykański II był darem Ducha Świętego dla Kościoła późnej nowożytności. Równocześnie, od zakończenia tego najważniejszego dla katolików wydarzenia XX wieku trwa zacięty spór o jego interpretację. Książka Tracey Rowland jest bezcennym przewodnikiem, który pomaga nam w identyfikacji głównych uczestników tej debaty i tematów, wokół których toczy się spór. Narracja australijskiej teolożki, członkini Międzynarodowej Komisji Teologicznej, imponuje obiektywizmem i rzeczowością tym niesłychanie erudycyjnym opisie katolickiej teologii ostatnich kilku dekad. Równocześnie, autorka nie jest bezstronnym obserwatorem; toku lektury czytelnik powoli zaznajamiany jest z tym niesłychanie ciekawym modelem uprawiania teologii i interpretacji ostatniego soboru, który ona sama nazywa post-modernistycznym augustyńskim tomizmem.
o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP
Tracey Rowland to australijska teolog katolicka i profesor na Uniwersytecie Notre Dame w Australii. Studiowała m.in. w Melbourne, w Cambridge, gdzie obroniła doktorat, na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim oraz na Uniwersytecie Londyńskim. W latach 2001-2017 pełniła funkcję dziekana Papieskiego Instytutu Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II w Melbourne. W 2014 r. została powołana przez papieża Franciszka do Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a w roku 2020 została pierwszą Australijką i trzecią kobietą uhonorowaną Nagrodą Ratzingera w dziedzinie teologii.
Seria Sapientia+ to kolekcja monografii teologicznych, których celem jest powrót myślenia do szlachetnej tradycji związku między teorią i praktyką. Wychodzi ona naprzeciw wszystkim pragnącym kultywować sztukę myślenia całościowego, w którym prawda i czyn stanowią jedną nierozerwalną całość.
Mądrość (ḥåkmāh, sofia, sapientia) to jedna z podstawowych kategorii biblijnych, w których opisywana jest relacja między poznaną prawdą i codziennym życiem człowieka. Celem serii jest dopomóc, aby prawda rozbłysła w całym swoim splendorze zachęcającym do pracy, a jej najgłębsza intuicja opiera się na przeświadczeniu, że czyn powraca do myśli, a myśl do czynu, tylko wtedy, kiedy człowiek poszukuje Boga.
Wszystkie książki z serii Sapientia+ dostępne TUTAJ