3 kroki do szczęśliwszego życia! Co zmienić w nowym roku?
Patrzysz na drugiego człowieka, otaczający Cię świat i nie umiesz się zachwycić? Potrzebujesz zmian i motywacji, by się za nie zabrać? Nie chcesz codziennie powtarzać tych samych błędów, być zmęczonym i niezadowolonym? Nowy rok to dobry czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć zmiany, a Mistyka codzienności Ci w tym pomoże!
Krok 1: Zauważ
Czy umiesz tak naprawdę być obecny? Być tu i teraz? Cieszyć się chwilą, każdym dniem? Widzieć, słyszeć, dotykać, smakować, upajać się ciągle nowym zapachem chwili? W otaczającym nas pędzie niełatwo jest zatrzymać się i zauważyć. Jak to zrobić?
Chrześcijanin jutra będzie albo mistykiem, albo nie będzie go wcale – twierdzi Karl Rahner. Podobnie uważa kard. José Tolentino Mendonça, zapraszając w zmysłową podróż, której celem jest doświadczenie Boga. Autor udowadnia, że wiara kształtuje się nie tylko przez to, co słyszymy, widzimy i czujemy, ale także przez zapach i smak. Każdy ze zmysłów otwiera nowe przestrzenie poznania i urealnia kontakt człowieka z otaczającym go światem.
Krok 2: Poszukaj głębiej
Poszukiwanie i cierpliwe oczekiwanie to nie są Twoje mocne strony? Bycie uważnym sprawia Ci problemy? A może wcale nie skupiasz się na tym, by poznać swoje wewnętrzna „ja” lepiej. Nowy rok to dobry czas, by rozpocząć głębsze poszukiwania – swojej wiary, swojego ukrytego skarbu, którym jest nic innego jak Boża miłość.
Tytuł nawiązuje do przypowieści Jezusa o skarbie ukrytym w roli. Ale to w podtytule kard. José Tolentino Mendonça ukrył swą główną myśl: „O sztuce wewnętrznego poszukiwania”. Jest to zatem przewodnik po drodze wolności: od Abrahama po Mojżesza; od Eliasza po Jonasza, który poznaje prawdę o Bogu dopiero na obcej ziemi. Również Jezus z apostołami jest ciągle w drodze. Przekonaj się jak fascynująca jest codzienność pełna nowych odkryć.
Krok 3: Poczuj i poznaj
A może w nowym roku chciałbyś popracować nad relacjami? W mediach społecznościowych liczba znajomych jest imponująca, a w realnym życiu nie ma nawet kilku najbliższych osób? Budowanie więzi z innymi jest sztuką, ale często sztuką niełatwą, ponieważ to siebie stawiamy na pierwszym miejscu. Jak to zmienić? Jak być prawdziwie bliżej drugiej osoby, a wreszcie – samego Boga?
Naucz się spotykać na wzór spotkania Jezusa z Samarytanką przy studni. To tam, wśród insynuacji i nieporozumień, oskarżania i próśb, wreszcie we wzajemnym rozpoznaniu – staje się cud. W rozpoznaniu przez kobietę prawdy o tym, kim jest ona sama, Jezus zostaje rozpoznany jako dar Boga.
Poznaj Mistykę codzienności i zmień swoje życie!