Opinie: 1 Dodaj opinię
Producent: Bratni Zew
Czy odrzucenie Syna Bożego przez Żydów sprawiło, że Bóg Ojciec odrzucił Naród Wybrany? Czy Nowe Przymierze przekreśliło to Stare? I gdzie miejsce tych spośród ludu Izraela, którzy poznali Mesjasza i przyjęli Go? Na te i wiele innych pytań w swojej książce odpowiada teolog, mesjański rabin, Mark Kinzer.
Autor z ogromnym szacunkiem i wdzięcznością zwraca się do członków Kościoła, szczególnie katolików, którym – jak sam twierdzi – zawdzięcza odkrycie własnej tożsamości. Jako punkt wyjścia traktując dokumenty Soboru Watykańskiego II, prowadzi Czytelnika przez swoją historię i odkrywa przed nim jednocześnie historię Narodu Wybranego.
Ramę publikacji stanowi egzegeza biblijna, dzięki której Mark Kinzer tłumaczy teologiczne znaczenie tożsamości Jezusa jako Żyda, którego zrozumienie prowadzi do poznania tożsamości Kościoła i jego życia sakramentalnego.
To pierwsza na polskim rynku wydawniczym książka rabina mesjańskiego, który będąc całe swoje życie blisko Kościoła, tłumaczy rolę Narodu Wybranego we wspólnocie wierzących w Chrystusa.
Mark Kinzer jest nie tylko znakomitym uczonym – jest również człowiekiem czynu. […] Podczas lektury niniejszej książki, odkryjemy, że teologiczne refleksje Marka skupione są na tajemniczej rzeczywistości, wspólnej dla judaizmu i chrześcijaństwa, która duchowo jednoczy je na poziomie głębszym, niż ich liczne instytucje religijne. Można powiedzieć, że tok rozumowania Marka rzuca światło na kluczowe stwierdzenie św. Jana Pawła II w synagodze w Rzymie: „Wasza religia nie jest wobec naszej rzeczywistością zewnętrzną, ale wewnętrzną”.
Z przedmowy kard. Christopha Schönborna, Arcybiskupa Wiednia
Tożsamość Kościoła zakorzeniona jest w osobie Jezusa, a tożsamość Jezusa zakorzeniona jest w Jego relacji z narodem żydowskim. Kościół, rozważając własną tajemnicę, napotyka tajemnicę Izraela, a jego teologia dotycząca narodu wybranego nie może być kategorią odrębną, odizolowaną od szerszych ram katolickiej doktryny – twierdzi, odwołując się do nauczania Soboru Watykańskiego II, Mark Kinzer. To rzetelne studium, oparte jest nie tylko na egzegezie, ale też na żywym dialogu teologicznym, płynącym z osobistych więzi autora z czołowymi przedstawicielami grup działających na rzecz relacji chrześcijańsko-żydowskich. Jasny przekaz i komunikatywny język Marka Kinzera pozwalają mi ufać, że niniejsza publikacja wpłynie również na poszerzenie ram tegoż dialogu w ojczyźnie św. Jana Pawła II, który nauczanie Soboru o narodzie żydowskim nie tylko zgłębiał, ale przede wszystkim wcielał w życie przez konkretne czyny i relacje.
ks. prof. dr hab. Łukasz Kamykowski
Książkę Marka Kinzera, mesjańskiego Żyda, o Chrystusie, Kościele i Izraelu, należy powitać z wielką radością na naszym rodzimym rynku wydawniczym. Niedostatek myślenia o Kościele z perspektywy jego judaistycznych początków jest oczywisty. Okazuje się bowiem, że konsekwentne widzenie Kościoła w świetle tajemnicy Izraela, narodu wybranego, pogłębia rozumienie naszej własnej chrześcijańskiej tożsamości. Izraelo-chrystologia i Izraelo-eklezjologia – tak jak są one tu zaprezentowane – to konieczne momenty odkrywania genezy i natury wspólnoty wierzących w Chrystusa. W tym względzie książka Kinzera to nie tylko podróż w historię, ale i w głąb tajemnicy Ludu Bożego. Każdy, kto odważy się ją rozpocząć, szybko doświadczy, jak fascynująca jest owa podróż.
ks. dr hab. Robert Woźniak
Autor Mark S. Kinzer
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Format 140 x 210 mm
Ilość stron 360
ISBN 978-83 -7485 -300 -2
Wydawnictwo Bratni Zew
Podatek VAT 5%
Cena brutto 37,43 PLN
Kod EAN 9788374853002
Ilość opinii: 1
Ocena: 5/5
Książka pomogła mi zrozumieć, dalczego warto iść do źródła i pić z niego.
directus 2020-11-21